پرسش های متداول

پرسش های متداول

پرسش ها و پاسخ های متداول کاربران سایت پیشگامان کیفیت پاسارگاد

لطفا روی سوال مورد نظر کلیک نمایید

کلیه اطلاعات فوق در پایگاه اینترنتی www.pqp-pt.com قابل دسترسی می‌باشند. اطلاعات مرتبط با هر نوبت برنامه‌های آزمون مهارت (PT) و مستندات مربوطه نیز دو ماه پیش از اجرای برنامه از طریق همین آدرس در دسترس می‌باشند.

جهت ثبت‌نام ضروری است که نسخه تایید شده (مهر و امضا شده) فرم ثبت‌نام از طریق فاکس یا ایمیل برای شرکت پیشگامان کیفیت پاسارگاد (PQP) ارسال شود. در این فرم اطلاعاتی از قبیل برنامه‌های آزمون مهارت مورد نظر، درخواست گزارش/ گواهینامه کاغذی، نام و اطلاعات تماس فرد رابط، نشانی مورد نظر جهت ارسال نمونه‌ها و سایر اطلاعات مورد نظر توسط شرکت‌کننده مشخص می‌گردد.

قوانین و مقررات مشارکت در برنامه‌های آزمون مهارت (PT) در پایگاه اینترنتی www.pqp-pt.com قسمت دانلودها قابل دسترسی می‌باشد که ضروری است قبل از ثبت‌نام، نسخه نهایی این قوانین و مقررات توسط شرکت‌کنندگان مطالعه گردد. امضا و ارسال فرم ثبت‌نام به منزله پذیرش این قوانین و مقررات می‌باشد.

فاکتور (صورتحساب) مربوط به برنامه‌های آزمون مهارت (PT) به همراه نمونه‌ها و به همان آدرس مشخص شده در فرم ثبت‌نام برای شرکت‌کنندگان ارسال می‌شود.

بله- شرکت‌کنندگان می‌توانند تعداد نمونه‌های اضافی مورد نیاز خود را در فرم ثبت‌نام مشخص نمایند. قیمت نمونه‌های اضافی تفاوتی با نمونه‌های اصلی ندارد و هزینه این موارد در فاکتور فروش ثبت می‌گردند.

در صورت ثبت‌نام پس از مهلت زمانی تعیین شده در فراخوان برنامه‌های آزمون مهارت (PT)، شرکت‌کننده به عنوان “شرکت‌کننده با تاخیر (Late Participant)” شناخته می‌شود و تضمینی جهت ارسال نمونه هم‌زمان با سایر شرکت‌کنندگان و در نظر گرفتن نتایج آن شرکت‌کننده در گزارش نهایی وجود ندارد. در صورت عدم ارسال نمونه(ها) به صورت هم‌زمان با سایر شرکت‌کنندگان، نمونه(ها) به صورت جداگانه برای شرکت‌کننده ارسال شده و ارزیابی عملکرد نیست به صورت جداگانه انجام شده و برگه ارزیابی عملکرد (Summary Sheet) برای شرکت‌کننده ارسال خواهد شد.

نام کاربری و کلمه عبور به همراه نمونه‌ها و در یک نامه جداگانه برای شرکت‌کنندگان ارسال می‌گردد.

به منظور بازیابی نام کاربری و/ یا کلمه عبور از طریق دکمه Forgot Password? در صفحه ورود اطلاعات کاربری سامانه ثبت نتایج به آدرس https://pqp-pt.ir امکان‌پذیر می‌باشد. لازم به توضیح است که اطلاعات درخواستی فقط به آدرس پست الکترونیکی (Email) مندرج در فرم ثبت‌نام ارسال خواهد شد و این اطلاعات به هیچ عنوان به صورت تلفنی به اشتراک گذاشته نمی‌شوند.

کلیه سوالات مرتبط با اجرای برنامه را باید به صورت تلفنی یا پست الکترونیکی (Email) با هماهنگ‌کننده (Coordinator) برنامه مطرح نمود.

کلیه نمونه‌ها از طریق سرویس‌های پستی سریع‌السیر به آدرس مشخص شده در فرم ثبت‌نام شرکت‌کنندگان ارسال می‌شوند. بلافاصله پس از ارسال نمونه‌ها مراتب از طريق پست الکترونيکي (email) به اطلاع مشتريان رسانده شده و حداکثر 5 روز پس از ارسال نمونه در اختيار مشتريان قرار مي‌گيرد. در صورتی که نمونه‌های سفارش داده شده پس از 5 روز از تاریخ ارسال اعلام شده دریافت نگردید، مشتری باید مراتب را به اطلاع شرکت پیشگامان کیفیت پاسارگاد برساند. در صورتی که مشتری عدم تحویل نمونه‌ها را در چارچوب زمانی مشخص شده به اطلاع شرکت پیشگامان کیفیت پاسارگاد نرساند، اين شرکت مسئولیتی در خصوص تعویض نمونه‌ها یا بررسی مفقود شدن آن‌ها نخواهد داشت.

بله- در صورت تمایل شرکت‌کنندگان، شماره بارنامه در اختیار ایشان قرار گرفته و امکان رهگیری مرسوله به صورت مستقیم از شرکت حمل وجود دارد.

شرایط انبارش نمونه‌ها در دستورالعمل‌های شرکت‌کنندگان تعریف شده است که از سامانه ثبت نتایج به آدرس http://www.pqp-pt.ir قابل دریافت می‌باشند. در صورت وجود شرایط محیطی خاص برای نگهداری نمونه‌ها علاوه بر مشخص نمودن این شرایط در دستورالعمل‌های شرکت‌کنندگان، مراتب بر روی بسته ارسالی نیز مشخص می‌گردد.

بله. امکان تصحیح نتایج بعد از ثبت نهایی و در صورت عدم منقضی شدن مهلت ارسال نتایج وجود دارد. در این شرایط باید مراتب به هماهنگ‌کننده برنامه اعلام شده و نتایج جدید پیش از پایان مهلت ارسال نتایج در سیستم ثبت گردند.

خیر. بعد از بسته شدن سایت و پایان مهلت ارسال نتایج، امکان ثبت نتایج وجود ندارد لذا شرکت‌کنندگان باید به گونه‌ای برنامه‌ریزی نمایند که پیش از پایان مهلت تعیین شده، نتایج خود را ثبت نمایند. شرکت‌کنندگانی که به هر دلیلی قصد ثبت نتایج بعد از مهلت زمانی تعیین شده را داشته باشند به عنوان شرکت‌کننده با تاخیر (Late Participant)” شناخته می‌شوند و نتایج آنها در گزارش نهایی در نظر گرفته نشده و فقط برگه ارزیابی عملکرد (Summary Sheet) برای آنها ارسال خواهد شد.

گزارش نهایی شامل گزارش کلی و گزارش انفرادی هر یک از شرکت‌کنندگان تقریباً یک ماه پس از پایان برنامه از طریق سامانه ثبت نتایج به آدرس http://www.pqp-pt.ir قابل دریافت می‌باشند. گواهینامه‌های مشارکت و سرآمدی نیز از طریق همین سامانه در دسترس می‌باشند. در مورد شرکت‌کنندگانی که در فرم ثبت‌نام درخواست گزارش/ گواهینامه به صورت کاغذی را دارایه داده باشند، نسخه کاغذی گزارشات و گواهینامه‌ها از طریق پست ارسال خواهد شد. لازم به توضیح است که دسترسی و دریافت گزارشات/ گواهینامه‌ها فقط پس از تسویه حساب فاکتور(های) مربوطه امکان‌پذیر می‌باشد.

شرکت پیشگامان کیفیت پاسارگاد دارای سابقه‌ بیش از ده سال در اجرای برنامه‌های آزمون مهارت بوده و در کلیه نوبت‌های آزمون مهارت، فرایند تهیه نمونه‌ها و ارزیابی مناسب بودن آنها را با همکاری آزمایشگاه‌های تایید صلاحیت شده و متخصصین و مشاورین فنی با تجربه در این زمینه انجام می‌دهد. کلیه مواد تولیدی پیش از ارسال از نظر مناسب بودن مورد ارزیابی کامل قرار می‌گیرند که این ارزیابی شامل تصدیق مقدار تخصیص‌یافته از طریق مقایسه با یک ماده مرجع گواهی شده (CRM) مشابه و ارزیابی یکنواختی نمونه‌ها می‌باشد. به منظور ارزیابی پایداری نمونه‌ها نیز چند هفته پس از تولید، آزمون پایداری روی آنها انجام می‌گردد.

مشارکت‌کنندگان بايستي آزمون‌ را مطابق روش کاري خود انجام دهند مگر در مواردي که روش کار توسط PQP مشخص شده باشد.

شرکت پیشگامان کیفیت پاسارگاد (PQP) با توجه به ماهیت نمونه‌ها از رویکردهای مختلفی برای تعیین مقدار تخصیص‌یافته استفاده می‌نماید که این رویکردها عبارتند از:

  • مقدار به دست آمده از فرمولاسیون به روش وزن‌سنجی
  • مقدار گواهی شده مواد مرجع گواهی شده (CRMs)
  • مقدار مرجع به دست آمده از مقایسه نمونه تولیدی با یک ماده مرجع گواهی شده (CRM) مشابه
  • مقدار اجماع شده آزمایشگاه‌های متخصص
  • مقدار اجماع شده آزمایشگاه‌های شرکت‌کننده

نحوه تعیین مقدار تخصیص‌یافته و رویکرد انتخاب شده در گزارش نهایی آزمون مهارت (PT) مشخص می‌گردد.

نمونه‌هاي PT با توجه به مشخصات هر برنامه از منابع مختلفي تامين مي‌شوند. در صورت امکان، نمونه‌هاي آزمون به گونه‌اي انتخاب مي‌شوند که تا حد امکان به نمونه‌هاي روتين آزمايشگاه‌هاي شرکت‌کننده نزديک باشند ولي در بعضي موارد و به منظور تامين یکنواختی و پايداري مورد نياز، نمونه‌هاي آزمون به شکل نمونه‌های سنتزی، مواد مرجع يا استانداردهاي خالص تامين مي‌شوند.

مقدار انحراف استاندارد آزمون مهارت (PT) با استفاده از یکی از رویکردهای زیر تعیین می‌شود:

  • تجربه نوبت‌های قبلی
  • انحراف استاندارد استوار نتایج شرکت‌کنندگان
  • مقدار تجویز شده مراجع معتبر
  • مقدار به دست آمده از مدل Horwitz

نحوه تعیین مقدار انحراف استاندارد و رویکرد انتخاب شده در گزارش نهایی آزمون مهارت (PT) مشخص می‌گردد.

شرکت پیشگامان کیفیت پاسارگاد دارای گواهینامه تایید صلاحیت بر اساس استاندارد بین‌المللی ISO/IEC 17043 از مرکز ملی تاییدصلاحیت ایران (NACI) بوده که دامنه کاربرد تاییدصلاحیت این شرکت از پایگاه‌ اینترنتی این مرجع قابل دریافت می‌باشد.

کلمات کلیدی | آزمون مهارت , آزمون مهارت (PT) , استاندارد ISO 17025 , استاندارد ISO/IEC 17025 , مشاوره استاندارد ISO/IEC 17025 , مشاوره ایزو 17025 , مشاوره استاندارد ISO 17025 , آموزش استاندارد ISO/IEC 17025 , آموزش استاندارد ISO 17025 , تاییدصلاحیت آزمایشگاه , تاییدصلاحیت آزمایشگاهه ا, آزمون کفایت تخصصی, آزمون کفایت تخصصی (PT) , Proficiency Testing , Proficiency Testing (PT), مواد مرجع, مواد مرجع (RM), مواد مرجع گواهی شده (CRM), مواد مرجع (RMs), مواد مرجع گواهی شده (CRMs), صحهگذاری روش آزمون, صحهگذاری روشهای آزمون ,عدمقطعیت اندازهگیری

توضیحات کلمات کلیدی : شرکت دانش‌ بنیان پيشگامان کيفيت پاسارگاد (PQP)، با بيش از 15 سال تجربه مديران و کارشناسان خود مجموعه کاملي از خدمات و محصولات مورد نياز جهت اعتباردهي آزمايشگاه‌ها بر اساس استاندارد ISO/IEC 17025 را ارایه مي‌کند.